Modelių darbo užmokestis – kaip jį apskaičiuoti?

Šis straipsnis skirtas ir pradedantiesiems modeliams, ir jau turintiems patirtį.
Būti sėkmingu modeliu – reiškia uždirbti pinigus iš savo užsakymų. Tačiau būti laisvai samdomu modeliu, reikalauja daug iššūkių. Vienas jų – suprasti, kokį turėtumėte gauti atlygį už tam tikrą užsakymą.
Kiekvieno modelio darbas yra skirtingas, klientai taip pat yra skirtingi, todėl skiriasi ir biudžetas. Veiksniai, kurie turėtų įtakoti Jūsų atlygį turėtų būti Jūsų, kaip modelio patirtis, Jūsų portfolio nuotraukų stiprumas ir klientų skiriamas biudžetas. Ne kiekvienas klientas gali Jums mokėti tiek, kiek jus norėsite.
Tikrai bus atvejų, kai paprašysite per didelio arba per mažo atlygio už darbą, todėl būkite tam pasiruošę, nes patirtis ir supratimas ateina su laiku.
Modelio patirties lygis yra labai svarbus faktorius, kai kalbame apie modelio atlygį. Nauji ir nepatyrę modeliai pirmiausia turėtų susikurti savo kokybišką portfolio prieš tikintis gauti bet kokį atlygį už savo darbą. Nėra nustatyto laiko kada po portfolio padarymo modelio darbas būtų apmokamas. Viskas priklauso dar ir nuo pačio modelio sugebėjimų ir atsidavimo darbui.
Labai svarbu prieš pradedant prašyti atlygio už modelio darbą, įsitikinti, kad Jūs tikrai esate to vertas. Pavyzdžiui, jei esate naujas, kelių mėnesių modelis ir esat turėjęs tik keletą fotosesijų, tačiau jau norite gauti atlygį už darbą, įsitikinkite, kad Jūsų pozos yra tikrai geros ir pristatykite save savo užsakovams kaip profesionalą. Užsakovai visada tikisi ir nori geriausio, todėl realiai įvertinkite savo sugebėjimus prieš pradedant daryti apmokamas fotosesijas. Nes, jei užsakovai nusivils Jumis per pirmą fotosesiją, maža tikimybė, kad į antrąją dar Jus kvies.
Tačiau, jeigu Jūs turite nemažai patirties, ir rimtą portfolio (kuris turėtų būti atnaujintas kas kelerius metus), tuomet patys užsakovai supras, kad Jūsų, kaip modelio darbas atitinkamai ir kainuos. Žinoma, ne visi užsakovai laikosi tų taisyklių ir moka modeliui tiek, kiek jis yra vertas. Todėl net jei turite daug patirties, nesitikėkite gauti tą patį užmokestį, kokį gauna modeliai, atstovaujami modelių agentūrų.

 

Ar yra užsakovų, kurie mokėtų tokius pačius pinigus laisvai samdomam modeliui kaip ir agentūros atstovaujamam? Jų yra, bet vienetai. Dažniausiai laisvai samdomas modelis gauna žymiai mažesnį atlygį už savo darbą, nei agentūros atstovaujamas modelis.
Štai keli klausimai, kurie padės jums nustatyti savo, kaip modelio atlygį:
1. Koks yra kliento biudžetas?(paprastai užsakovai nurodo kiek jie nori arba gali mokėti, arba tiesiog Jūsų paklausia, koks Jūsų paprastai būna atlygis už valandą fotosesijos“).
2. Kokio tipo fotosesija bus? (mados, komercinė, glamūrinė, erotinė ir pan., kadangi už kai kurias fotosesijas yra mokama daugiau).
3. Kiek laiko truks fotosesija? (greita – 1-2 val., puse dienos, visa diena, kelios dienos ir t.t.)
4. Ar užsakovas sumokės už papildomas išlaidas? (transportą, maistą, apgyvendinimą, jei prireiktų).
5. Ką reiktų pasiruošti prieš fotosesiją? (ar makiažu, šukuosena, drabužiais pasirūpinti Jums pačiai ar tuo pasirūpins užsakovai).

Kiekvieno modelio atlygis turėtų būti svarstomas konkrečiu atveju. Visada geriau dėl atlygio yra derėtis su užsakovu ir surasti kompromisą, nei būti griežtam ir neperkalbam šituo klausimu.
Jei fotosesija trunka visą diena (6-8 val.) arba reikalauja keliauti, tuomet turite laikytis savo nuostatų ir reikalauti atitinkamo atlygio. Jei užsakovas neapmoka transporto ir apgyvendinimo, tuomet Jūs turite teisę reikalauti, kad papildomos išlaidos būtų papildomai apmokestintos. Tačiau dažniausiai užsakovai patys apmoka modelio papildomas išlaidas, tuo atveju, jei jam reiktų keliauti.
Būna atvejų, kai užsakovai, nenorėdami nuskriausti vietos modelių, moka tą patį atlygį tiek vietos modeliams, tiek atvykusiems iš kitų miestų, todėl, jei gausite pasiūlymą už miesto ribų, gerai apsvarstykite, ar Jums apsimoka ten vykti už tam tikrą atlygį, nes už transportą užsakovas Jums papildomai nemokės.

 

Modelio darbo užmokestis gali būti valandinis arba fiksuotas dienos atlyginimas. Jei fotosesija yra trumpa (1-3 val.), tuomet tinkamas valandinis tarifas mažai patirties turintiems modeliams yra nuo 40 eur. iki 65eur. už valandą, o turintiems daugiau patirties nuo 65 eur. iki 90eur. ir daugiau per valandą. Už pusės dienos fotosesiją (4-5 val.) , galite imti fiksuoto dydžio atlygį – 175 eur. modeliams, turintiems mažai patirties ir 260 eur. modeliams su didesne patirtimi. Už pilną dieną (6 – 8 val.) taip pat turi būti fiksuotas atlygis – 260eur. – 350eur. modeliams su nedidele patirtimi ir 430eur. ir daugiau modeliams su didesne patirtimi. Jei tai yra kelių dienų darbas, tuomet turi būti taikomas visos dienos fiksuotas atlygis, žinoma, kuris bus suderintas su užsakovu. Šie atlygių pavyzdžiai yra tik abstraktūs, nereikia vadovautis jais aklai. Kiekvienas modelis turėtų individualiai išsiaiškinti savo darbo atlygį.
Geriausias patarimas šia tema yra – kiekvienam modeliui analizuoti save ir savo darbo užmokestį individualiai ir labai kruopščiai prieš bet kokį darbo pasiūlymą paskaičiuoti visus privalumus ir trūkumus. Laikui bėgant, įgausite vis daugiau praktikos ir tuomet jau labiau pasitikėsite savimi ir užtikrintai galėsite sakyti savo siūlomą atlygį. Jei pastebėsite, kad jūsų nustatytas atlygis daugumai užsakovų yra per didelis, tuomet tai ženklas žengti žingsnį atgal ir dar kartą apmąstyti viską iš pradžių.
Turėkite galvoje, kad šiandieninė ekonomika padarė savo įtaką modeliavimo pramonei. Jei užsakovai vis tik nesutinka mokėti Jums atlygį, nors Jūs jį ir sumažinote, tuomet jie deja, tik bando pasinaudoti Jūsų įgūdžiais. Tokiu atveju, nenusileiskite ir ieškokite kitų užsakovų, kurie sąžiningai įvertins Jus ir Jūsų darbo užmokestį.